Jūs esate

Skirtingi pinigų pasiskolinimo variantai

Mano draugas paklausė manęs apie tai, kaip įmonė gali pasiskolinti pinigų (klausimas buvo ne visai toks, bet galiausiai priėjome prie to). Gal kam pravers mano samprotavimai :) Įsivaizduokime situaciją. Turime didelę (arba nelabai) įmonę ir jai staigiai prireikė pasiskolinti/gauti vieną kitą milijardą eurų/litų/dolerių ir pan. (valiutą pasirinkti pagal skonį). Kaip ji tai gali padaryti? Galimi variantai:
  1. Kreiptis į bankus ir melstis, kad jie paskolintų tuos reikalingus milijardus. Turbūt akivaizdžiausias ir pirmas į galvą šovęs variantas. Bėda ta, kad didelę sumą pinigų ne taip paprasta pasiskolinti: ne visi bankai turi tiek laisvų pinigų (gali paskolą teikti keli bankai, bet vistiek ne taip paprasta) ar didelį norą skolinti juos. Atsižvelgiant į tai, kad dabar bankai IŠVIS nenori skolinti pinigėlių, tad gali būti ir techninio pobūdžio problema - neduosim :D. Aišku, ir palūkanos bus :) Kokios - priklauso nuo padėties rinkoje, banko politikos ir t.t. ir pan. :)
  2. Išleisti obligacijas. Populiarus sprendimas Europoje. Praktiškai tai yra ta pati paskola, tik skolintojais gali būti bet kas pasaulyje - nusiperki obligaciją ir tau kažkas skolingas :) Privalumas yra tas, kad pasiskolinti galima pigiau negu iš banko. Minusai: investuotojams gali kilti klausimas, kodėl mūsų įmonė išleidžia obligacijas, o ne skolinas iš banko (gal įmonės padėtis tokia, kad bankai jau nenori skolinti???). Kitas niuansas: didėja įmonės skola - įmonė tampa labiau prasiskolinusia, kas gali nepatikti įmonės esamiems/busimiems akcininkams. Ir galiausiai: ne taip paprasta išplatinti obligacijas už vieną kitą milijardą :)
  3. Išleisti naujų akcijų ir taip pritraukti naujo kapitalo. Populiaru anglosaksiškose šalyse - JAV ir D. Britanijoje. Esmė paprasta: įmonė parduoda naujai išleistas akcijas investuotojams, o už gautus pinigus vykdo sau reikalingus projektus. Privalumas tas, kad taip galima pritraukti kapitalo (jei pavyksta išplatinti akcijas), o įmonės skolos nedidėja. Minusas: į įmonę įtraukiami nauji akcininkai, kurie turi tokį patį balsą kaip ir senieji, ko ne visad nori įmonės vadovybė :)
Taip kad reikia pagalvoti, kuris sprendimas yra geriausias ir Jums tinkamiausias :)

Komentuoti