Jūs esate

Neimkite greitojo kredito!

Yra Lietuvoje toks negeras reiškinys, kuris vadinasi "greitaisiais kreditais". Tai toks blogis, kuris vadovaujasi principu - "reikia pinigų - pinigų yra!" (Copyright (C) Sekundės bankas :) Kodėl tai yra blogis? Pabandysiu paaiškinti.

Nuoširdžiai tikiuosi, kad nuolatiniai mano blogo skaitytojai su greitaisiais kreditais neturi nieko bendro ir net nenori apie juos girdėti. O bet tačiau tik deja į mano blogą galėjo užklysti ir skaitytojas iš Google. Tad, straipsnis visiems :)

Prieš kokius 8 metus teko dalyvauti seminare, kurį vedė vieno Lietuvos banko (man pinigų už reklamą niekas nemoka, tad apsieikime be konkrečių pavadinimų) valdybos pirmininko pavaduotojas. Tąkart kaip tik buvo prasidėjęs visokių lizingų, kredito kortelių, paskolų ir pan. bumas. Šio seminaro vedėjas paklausė: "Ar žinote, kodėl dabar į kairę ir dešinę bankai ir įvairios panašios finansinės įstaigos dalina kreditus? Atsakymas: dėl to, kad viskas yra paskaičiuota! Tarkim, negrąžins paskolos koks 1-2% procentai paskolos gavėjų. Na, ir kas? Likę 98-99% atiduos ne tik savo paskolas, procentus, bet ir grąžins paskolas už tuos negrąžinusius paskolų". Skamba kaip idealus greitųjų kreditų bendrovių veiklos apibūdinimas? Taip yra!

Visas šis greitųjų kreditų verslas paremtas tuo, kad ne visi žmonės moka įskaičiuoti. Pavyzdys. Tarkim, aš sakau jums: šiandien aš jums paskolinu 1 eurą, o jūs rytoj man atiduodate 1 eurą ir 1 centą (procentai). Ar sutiktumėte?

Aš tai labai mielai sutikčiau! Kodėl? 1 centas, atrodo, yra yra nedaug. Problema: 1 centas per 1 dieną. Ką tai praktiškai reiškia? Tai reiškia tai, kad Jūs man per dieną sumokate 1 procentą paskolintos sumos. Vis dar nedaug? Taip tik atrodo. Gili mintis šioje vietoje yra ta, kad palūkanas reikia skaičiuoti NE už dieną, savaitę, mėnesį ar pusmetį. Palūkanos yra skaičiuojamos metinės. Ką tai reiškia?

Tai reiškia, kad jeigu jūs man sumokate 1 centą palūkanų per dieną, tai iš tikro reiškia, kad jūs man sumokate 365% metinių palūkanų. Kaip aš tokį kosminį skaičių gavau? Viskas paprasta: 1% per dieną * 365 dienos metuose. Tad, dabar pagalvojame, ar norėtumėte pasiskolinę 1 eurą dar sumokėti ir 3,65 euro palūkanų. M? Turbūt nelabai.

Bet jūs sakote: wat? Aš tai mokėsiu 1 centą, o ne 3,65 euro. Visiškai teisingai. Tačiau šioje vietoje jūs ir pakliuvote į spąstus.

Kad būtų realesnis pavyzdys - atsiverskime vienos iš lėtųjų ar greitųjų kreditų bendrovės interneto svetainę ir pasižiūrim, ką gero (ar, greičiau, nelabai) jie mums siūlo pasiskolinti.

Va, kaip tik radau "ledinį" pasiūlymą. Pasiskolinam 100 eurų vienam mėnesiui (30 dienų) ir grąžinam 106,25 euro. Ledas! Tai va, kad ne. 6,25 euro palūkanų per 30 dienų yra... Tam param... 75% metinių palūkanų! Waaat? Vėl ta pati, "žiauriai" sudėtinga, matematika. 6,25 euro (procento) per mėnesį * 12 mėnesių.  Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad po metų tie pasiskolinti 100 eurų kainuotų 75 eurus. Norėtumėte grąžinti vietoje 100 eurų - 175 eurus? Aš tai ne.

Ir kas gi čia? BVKKMN : 109,09%? Kas čia per magiška santrumpa interneto svetainėje? BVKKMN – bendra vartojimo kredito kainos metinė norma, arba visos su kreditu susijusios išlaidos per metus. Ką tai reiškia?

Tai reiškia tai, kad po mėnesio jūs grąžinsite ne tuos nelemetus 106,25 euro, bet... Gerokai daugiau. Nes bus visokie mistiniai "sutarties sudarymo", "aptarnavimo" ir pan. mokesčiai. Jie visi susideda į kredito kainą. Tad, iš tikro, jūs mokėsite ne 75% metinių palūkanų, o 109,09% metinių palūkanų. Kitaip tariant: po metų vietoje 175 eurų iš tikro grąžintumėte 209,09 euro.

Taip kad - jei kada sugalvotumėte skolintis, pasižiūrėkite, kokio dydžio yra BVKKMN, pagalvokite, kiek grąžintumėte palūkanų, jei tokias palūkanas reikėtų mokėti visus metus. Ir - pagalvokite, ar tikrai verta skolintis iš greitųjų kreditų bendrovių.

P.S. Jei kas - nematau nei vieno pliusio skolinantis greitųjų kreditų bendrovių. Jei žinote tokį - prašau parašykite komentaruose.
P.P.S. Į variantą, kad "paskolą galima gauti greitai" atsakau iš anksto: turint kredito kortelę paskolą gausite greičiau ir su n (en) kartų mažesnėmis palūkanomis. Pavyzdžiui, pasižiūrėjau savo banke: kredito kortelės METINĖS palūkanos yra 17%. Fantastika, bet vistiek nepalyginsi su 75% ar 109,09% :)
P.P.P.S. Sakysite, jog bankai ne visiems duoda tas kredito korteles? Taip. Tačiau tai gali būti ženklas, kad jums galbūt nereikėtų skolintis daugiau pinigų...

Kategorija: 

Komentarai

Na negadink man biznio :) imkit zmones kreditus nes tada galesit turet ko tik norit cia ir dabar.

Pss imkit is savy.lt :)

Finasteride Drugs Venta Propecia Finasteride Listino Prezzi Cialis <a href=http://cialibuy.com>Cialis</a> Cephalexin Dogs Pain Cephalexin Uti Dogs

Komentuoti