Jūs esate

Kokie buvo 2008 metai Lietuvai ir pasauliui

Metų gale stengiamasi apibendrinti praėjusius metus ir kartu prognozuoti, kokie bus kiti metai. Šiandien surašysiu savo mintis apie (dar) šiuos 2008-us, kitąkart - savo prognozes būsimiems 2009-iems.

Didžiausias 2008-ų metų smūgis pasauliui (mano akimis) yra pasaulyje siautėjanti finansų krizė. Labai gaila, tačiau ši krizė daro įtaką visiems ir viskam. Bankai bijo skolinti, įmonės negauna paskolų, stoja ekonomika. Didžiausia bėda, kad pasaulio bankų skiriami milijardai nepadeda ekonomikoms. Įdomiausia, kad pasakiškai sumažintos pasaulio centrinio bankų palūkanų normos (JAV Federalinis rezervų fondas - 0,25 proc. (jei gerai pamenu), Japonijos centrinis bankas - 0,1 proc., Europos centrinis bankas - 2,5 proc. (rodos), Anglijos bankas - 2 proc.) nelabai padeda - iš Centrinių bankų pasiskolinę komerciniai bankai nenori pinigų perskolinti kitiems.

Lietuvoje svarbūs dalykai buvo trys:

  1. Neįvestas euras (man rodos, šiemet tai sužinojome). Reikia euro, oi, kaip reikia... Skaičiau, kad Slovakijoje (joje nuo sausio 1-os įvedamas euras) vien dėl euro įvedimo BVP augs 0,5 proc. daugiau. Praverstų tie papildomi procentai Lietuvai kitąmet...
  2. Įstojimas į Šengeno erdvę. Totalus, visiškas ir įvairiapusis gėris. Jokių patikrų prie valstybių sienų (na, nebent pasirodysi įtartinas arba laikinai bus pradėti tikrinti pasai). O dar ir Šveicarija visai nesenai (rodos, lapkritį ar gruodį) įstojo į Šengeno erdvę. Smagu.
  3. Pasaulio finansų krizės įtaka Lietuvai. Nesam mes provincija, tad pasaulio finansų neramumai atsikraustė ir pas mus. Didėja nedarbas, šnekos apie krizę mažina žmonių išlaidas (viskam), mažiau sumokama mokesčių į biudžetą.

Kitam kartui surašysiu savo prognozes 2009-iems metams :)

Komentarai

Mane tai šiais metais juodai užkniso tie žliumbimai dėl krizės Lietuvoj.
Pažiūrėsim, ką tada kitais metais kalbės, jei jau dabar krizė :)

Vien tos šnekos krizę sukelia - žmonės girdi šnekas, bijo leisti pinigus, tad krizė tikrai pasidaro.
Savaime išsipildanti prognozė :)

na neziau ar cia jau taip bio leisti tuos pinigus, nes kiek tik kokioj maximoj apsilankau žmonių miškas, tik perka ir perka, mačiau kai sumoka ne po 100 lt o kokius 500 ir daugiau... Taip kad tikrai islaidauja dar labai daug kas, gal tu pats ir ne ;)

Joa, ir aš pastebėjau. Daug žmonių parduotuvėse.
Bet gal čia tik (prieš)šventinis šurmulys?..

Na pries sventinis, sventinis, tarpsvetinis :) na ir siaip surmulys :)

[...] metams baigiantis dauguma blogus rašančių žmonių apibendrina šiuos metus, taip pat prognozuoja koki bus kiti metai pasauliui ir Lietuvai. Apie bendzino kainas, kaip ir [...]

Komentuoti