Jūs esate

Kas yra valstybės bankrotas?

Pirmiausia - kas yra bankrotas? Paprastai tariant, tai yra situacija, kai skolos viršija turimą turtą, o skolų grąžinti jau nėra galimybių (papildomai pasiskolinant, užstatant turtą ar dar kaip nors kitaip). Paklausite: o kodėl bankrotas nėra tada, kai skolos viršija turtą? Ogi labai paprastai - kadangi net ir tokiu atveju gali būti galimybių grąžinti skolą. Tarkim, Jūs turite vieną litą turto, tačiau Jūs man skolingas du litus. Tai ką - jau bankrutavote? Ne.  Tiesiog Jūs turite skolų ir viskas. Gali būti, kad Jūs esate labai laimingas ir eidamas gatve radote vieną litą, tad sudėjus su turimu savo litu jau galėsite man grąžinti skolą. UAB arba AB bankroto atveju ieškomas visas jų turimas turtas. Yra skolos. Yra turtas. Turtas išparduodamas ir už gautuosius pinigus yra atsiskaitoma su kreiditoriais. Jei kas lieka - atitenka akcininkams. Kad ir kaip skambiai skambėtų "valstybės bankrotas" - valstybė bankrutuoti negali. Geresnis ir tinkamesnis būtų "valstybės nemokumo" terminas. Tai yra situacija, kai valstybė negali apmokėti savo turimų skolų - ji paprasčiausiai neturi tiek pinigų. Pasitikėjimas tokia valstybe, aišku, stipriai krenta. Jei ji išsikapsto iš ekonominės duobės - ateity vis mažiau investuotojų norės tokiai valstybei skolinti pinigus ("jeigu jau kartą tapo nemoki, tai gali tapti ir dar kartą"). Paklausite: o ką daryti valstybei, jei ji tapo nemoki? Kitaip tariant - valstybė neturi pinigų apmokėti savo turimoms skoloms. Kad ir kaip paradoksiškai tai skambėtų, tokiai valstybei reikia vėl skolintis. Kodėl? Todėl, kad turimomis pasiskolinotomis lėšomis galėtų padengti savo turimas skolas. Kas sutinka nemokiai valstybei skolinti? Teisingai: mažai kas :) Tad čia į pagalbą ateina Tarptautinis valiutos fondas, kuris ir paskolina valstybei reikiamą pinigų sumą. Suprantama, ne už gražias akis. Skolą reikės gražinti. Su palūkanomis (tiesa, mažesnėmis negu skolinantis iš kitų šaltinių). Tačiau mainais už paskolą valstybė privalo subalansuoti biudžetą, laikytis griežtos finansinės drausmės ir kt.

Komentarai

Laba diena, labai įdomus straipsnis. Gal galėtumėte plačiau pakomentuoti,kokios jūsų nuomone yra bankroto priežastys ir pasekmės?
Taippat norėčiau paklausti, ar galima teigti, kad valstybės bankrotas yra tiesiogiai susijęs su individualių asmenų, įmonių bankrotų,nes tuomet jos nebemoka mokesčių valstybei? ar galima traktuoti tai kaip vidinę bankroto priežastį?

Sveika :) Galiu pasakyti tik savo nuomonę, o ar ji teisinga - nežinau.
Per šią krizę teko skaityti straipsnių, jog Austrijos Vyriausybė buvo susirūpinusi savo šalies bankų turtu užsienyje, kadangi šiam nuvertėjus kiltų rimtų problemų Austrijos bankinei sistemai. Tad Austrijos Vyriausybė suteikė finansinę pagalbą šalies bankams. Lygiai tas pats buvo padaryta JAV. Abiem atvejais bijota, kad gali kilti įmonių/bankų mokumo problemų. Apibendrinant manau, kad valstybės nemokumo priežastis: pačios valstybės ir jos gyventojų, įmonių, organizacijų ir t.t. nemokumas. Kitaip tariant - didelis įsiskolinimas ir negalėjimas grąžinti skolų.
Pasekmės: nepasitikėjimas ir nenoras skolinti pinigus ateityje. Aišku, padidėjus palūkanų normos ir t.t. ir pan.
Dėl antro klausimo: manau, kad labai susijęs, tik nežinau, ar tinkamas žodis "tiesiogiai". Kad nemoka mokesčių - aišku, blogai. Bet jeigu yra įmonių/gyventokų didelės skolos bankams, vadinasi, sustos ekonomika, bus mažiau vartojama. Aišku, kaip to pasekmė, valstybė surinks mažiau mokesčių (nebūtinai iš įmonių/gyventojų, bet ir kaip PVM, akcizus ir t.t.). Manau, kad tai viena iš jų sudėtinių valstybės nemokumo/bankroto priežasčių.

Where To Purchase Amoxicillin http://abuycialisb.com - cheapest cialis Levitra Prezzo In Vendita <a href=http://abuycialisb.com>Cialis</a> Misoprostol Prix

Komentuoti