Jūs esate

Na va - baigei universitetą

Senokai jau berašiau, nes vis kažką dariau - ar tai universitetui, ar tai darbui :) Na, pagaliau prisiruošiau ką nors (protingo?) parašyti.

Dabar kaip tik yra/buvo universitetų diplomų įteikimo metas ir stojimai į aukštąsias mokyklas. Tai nutariau papostringauti, kas čia tokio (ne)gero.

Šiandien spaudoje perskaičiau, kad nedarbo lygis Lietuvoje yra 10(su kažkiek skaičių po kablelio) procento, kai, tuo tarpu, JAUNIMO NEDARBAS yra ko ne 30 proc. Tai va :) Problema tame, kad dauguma darbo skelbimų yra parašyti taip, kad reikalauja BENT kokių metų ar dviejų darbo patirties. Iš kur tu tos patirties, mielas ką tik baigęs studente, turėsi? Na, jei tu per bakalaurą/magistrą dirbai, tai tu, aišku, šaunuolis (o jei dar dirbai ir dirbai tiksliai pagal specialybę, tai jau išvis pasaka). Tai aišku, kad neturėsi. Na va. O iš kur tu tos patirties turėsi, jeigu tu jos negali įgyti, nes nedirbi, o nedirbi (negali įsidarbinti), nes neturi darbo patirties. Užburtas ratas.

Gerai, tarkim, tu, mielas ką tik iškeptas studentas/darbuotojas, šiaip ne taip radai darbą, kur tave priima į darbą. Valio! Na, o dabar pasižiūrim į atlyginimą. Taip taip taip... Minimumas. Jei neklystu, kažkas 670 LTL į rankas. Ai, čia jei suabejojote: čia kai žmogus dirba 40 valandų per savaitę, 5 dienas. Vidutiniškai gaunasi 168 darbo valandos per mėnesį. Kaip šaunu. Primityvi matematika teigia, kad tai sudaro maždaug 670 / 168 = 3,98 LTL per valandą. Nuostabu. Vienos valandos darbas įvertinamas (NET!!!) beveik 4 litais. Neabejoju, kad bet kurį baigusį universitetą žmogų tai paskatina ieškoti darbo. Tai aišku. Per dieną gi tu užsidirbsi (NET!!!) 32 litus. O, čia tai jėga... Pavalgyti galėsi :)

Jei manote, kad kliedžiu: pagal statistiką 24 ar 25 proc. žmonių gauna minimalų atlyginimą. Nerealu. Nors ką ten nerealu: čia net labai realu. Taip realu, kad net graudu daros. Ir tai dar realiau pasidaro, kai ateina sąskaitos už šildymą. Na, kokie taip, sakykim, 700 litų. Ai, čia tik už šildymą, pamiršau visai. Dar yra ir elektra (na, galima pataupyti ir nusipirkti žvakių), dar už vandenį (o kam praustis?), dujas (o ką, valgyti norit virtis?), ten visokie "abonentiniai mokesčiai" - už tą patį vandenį, gyvatuką, dujas, elektrą ir dar visokie kitokie prigalvoti. Ai, gi aš koks užuomarša. Jūs dar ir valgyti norit? Dar apsirengti? Apsieisit... O jei tau algos neužtenka visam tam? Na, kaip sakė Ostapas Benderis (tiesa, literatūrinis personažas, bet mintis nebloga): "Skęstančių gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas" ;)

O ir išvis - kam? Jei tu, mielas studente, gyvenai "barake" taigi supranti, kad viso šito nereikia: juk gali pagyventi ir su tuščiu šaldytuvu, svarbu, kad alaus būtų.
Darbo biržoje kabo toks įdomus skelbimukas: ieško programuotojo. Vis dar ieško - tas "vis dar" jau kokie 3 ar 4 mėn. ir vis dar nesėkmingai ieško. Matyt, tai TIKRAI nieko bendro neturi su tuo, kad atlyginimas yra 1000 litų ant popieriaus (jei manote, kad alga didelė: IT srity tai tikrai maža, tokią algą gaudamas (nebent nori įgyti patirties, kad CV būtų ką užsirašyti) gali iš karto įsidarbinęs pradėti ieškoti kito darbo). O dar darbdaviai skundžias, kad "Lietuvoje trūksta darbuotojų". Tai aišku, kad trūksta, tik neįsivaizduoju kodėl?.. :)

Na, čia jau visai nusivažiavau. Grįžkim prie to mūsų mielo studento/darbuotojo. Jeigu jam pasisekė ir jis turi kur gyventi pabaigęs universitetą (tarkim, pas tėvus), tai dar jam pasisekė. O jeigu ne? Va... Tada jau problemos. Na, bet ką ten. Gi "on your own".

O dar gi pas mus pašneka: reikia didinti minimalią algą NET iki 900 litų, poto, jei geri būsim, NET iki 1000 litų. Bet čia jei geri būsim. Bet vat tada tai jau pagyvensim. Bet kad ne - nedidinam. Seime šio klausimo svarstymas atidėtas iki rugsėjo mėnesio. Gi mūsų vargšai naujai iškepti darbuotojai/studentai (ir likę 24 - 25 proc. Lietuvos dirbančiųjų) gali pakentėti. Jau kaip įprato gyventi už tuos 670, tai papildomi kokie 50 litų (nuskaičius mokesčius) turbūt nelabai ką pakeis.

Bet grįžkim prie tų pačių studentų. Na... Problemos sprendimo keliai yra keli. Vienas: emigruoti. Mano buvusi klasiokė ką tik baigė universitetą ir išvažiavo gyventi (būtent: "gyventi") į Jungtinę Karalystę. Va taip va. Ir ne vasarai padirbėti, o "gyventi". Na, turbūt visam laikui. A kodėl? Na, dirbti už tuos 800 "ant popieriaus" nesinori, o ten moka kad ir "minimumą", bet už tą minimumą visai galima pragyventi.

Na, yra dar vienas sprendimas - pamiršti visą ką čia viršuje iššnekėjau. Tiesa, tam reikėtų turėti kokią turtingą dėdę/tetą ar tėvus, o jie turėtų kokią nors firmą. Va. Tada gausi gerai apmokamą darbą (dzin, kad pats "dundukas") ir galėsi sau ramiai gyventi. Ir nereikės čia jokių emigracijų.

O ir šiaip. Jei tau (kaip man) 24 metai, tai, kaip manai, kiek reikės dirbti, kol užsidirbčiau ant automobilio, buto/namo, ir skalbimo mašinos su virykle (tam pačiam namui)? Kažkaip manau, kad daug, ilgai ir nuobodžiai. Aišku, galima pasiimti kokią paskolėlę kokiems... Na... 300 000? Va... Na, per kokius taip... 30? 40? METŲ atiduosiu :D Jėga. Ai, pala. Tada jau pensija bus. Na va, tai gal visai logiška: pradžioje karjeros perki butą ir iki pensijos išsimoki paskolą. O. Čia jau neblogai :D Kai taip pamąstai - tai tikrai logiška :D

Bet vėlgi, grįžkime prie pradžioje iškelto klausimo: kas gero ir kas negero?
Gero: kad tu pagaliau baigei bakalaurą/magistrą ir gali stoti studijuoti toliau. Tu turi aukštąjį išsilavinimą ir gali dirbti (kur nors).

Negero: na, ir kas iš to? Ar pabaigęs(-usi) studijas tapai protingesnis(-ė)? Na, neskaitant kokių sudėtingų specialybių (tarkim, medicinos, fizikos, matematikos ir pan.) tai aišku, kad protingesnis. Bet šiaip - nelabai. Algos didelės vien už tai negausi (žiūrėti skyrius viršuje apie darbo patirtį ir algos dydį viršuje) :D

O ką daryti? Problema ta, kad su dabartine politika jaunimo Lietuvoje nereikia. Su tokiomis algomis ir požiūrį į žmones (žiūrėti skyrių viršuje apie visokius mokesčius) - ko norėti? Darykit išvadas patys.

 

P.S. Gera mintis: http://verslas.delfi.lt/business/blubys-darbo-jegos-trukumo-lietuvoje-ne... :) (paskaitykit bent antraštę)

Komentarai

Na minimumas ir yra minimumas, bet kiek tų minimalistų gauna skatinamuosius vokelius?
O jei kalbant apie IT, tai jo, koks tu IT'išnikas, jei per keturis studijų metus jokios patirties neįgavai? Jei barake iš tėvelių kišenės tik rankeną kylojai tuomet jo. Esi špišalystas ir darbdaviai mato, kad patirties absoliučiai jokios neturi. Nesugebi susirasti chaltūrkių, tai pabūk geru piliečiu ir uploadink ką nors naudingo į sf.net. Protingas dardavys pamatęs tavo projektėlį su tūkstančiais parsisiuntimų tikrai nebežiūrės kaip tik į buką knyggriaužį. O kur dabar visoki App storai...

P.S. Sveikinimai! :)

Tai čia joa :) Labai norint visada galima susirasti/susigalvoti ką čia tokio sukodinus :)

Na, bet aš čia ne apie IT sferą, o daugiau apskritai parašiau ;)

Na pasitaiko zmoniu kurie ir to minimo neverti yra. O jei kazka moki ir nori dirbti, tai surast normalu darba nera didele problema. Pradzios puses metu galima ir uz minima (darbo patirti) padirbt, namatau cia nieko blogo. Poto arba situacija pasikeicia, arba surandi kita darba. Neks tau iskart milijone nemokes, nes neaisku us ka moket.

Net ir toj pacioj UK, nelabai tu Londone uz ta ju minimuma isgyventum.

O gyvent seimoje ir abiems gerai dirbant visai realu ta ir paskola per kokiu 5-10 metu atiduot sakyciau.

Įdomus straipsnis. Pats mokslus jau baigęs?

Na, bakalaurą baigiau. :) Dabar magistrantūroje studijuoju :)

Ir kiek gi ta magistrantūra kainuoja ? Valstybė finansuoja gal?

Joa, valstybės finansuojamą. Šiaip KTU Programų sistemų inžinerijos magistrantūra kažkas apie 12 000 LTL metams. Nebloga kaina :D

O kokia specialybė?

Programų sistemų inžinerija :)

O kaip tau ta specialybė. Įdomu?

Šiaip joa. Tik greitai pasimato, kas pritaikoma praktiškai, o kas ne :)

Komentuoti