Jūs esate

Recruiter'ių įdomybės (2 dalis)

Antra dalis straipsnių serijoje apie recruiter'ius. Pirmą dalį straipsnio išspausdino net ir Lietuvos rytas. Smagu :)

Darbuotojo darbo vieta:

  • Siūlo dirbti toje pačioje įmonėje, kurioje kolega dirbo.

Šis punktas turbūt buvo geriausias dienos pokštas. Mano kolega per Linkedin gauna laišką iš recruiter’io, kuriame siūloma kandidatuoti į vieną įmonę. Problema: kad mano kolega kaip tik IŠĖJO iš tos įmonės prieš tris mėnesius.
Taigi, kas gaunasi? Žmogus išeina iš seno darbo, padirba naujame darbe tris mėnesius, tada jo profilį Linkedin’e aptinka recruiter’is, kuris net nepasivargina perskaityti profilio iki galo (ką ten iki galo - užtenka šiek tiek žemyn paslinkti interneto puslapį). Ir tada (taram taram) senam-naujam darbuotojui yra pasiūloma dirbti senoje įmonėje. Įsivaizduokite, ką galima atrašyti tokiam recruiter’iui, kuris net tingi paskaityti Linkedin’o profilį (retorinis klausimas)?
Moralas: mielieji, bent jau nepatingėkit perskaityti Linkedin’o ar CV iki galo. Tada bent jau nebus (tragi)komiškų situacijų ieškant darbuotojų...

Recruiteris:

  • Prašo rekomenduoti save.

Dažniausiai atsitinka Linkedin’e. Recruiter’is, su kuriuo Jūs esate bendravę tik elektroniniu paštu ar telefonu Jūsų paprašo jam parašyti rekomendaciją Linkedin’e. Kaip ir teigiamas dalykas, bet…
Esu per gyvenimą parašęs gal dvi ar tris rekomendacijas Linkedin’e. Tačiau aš jas rašiau tiems žmonėms, su kuriais esu dirbęs po kelis metus ir juos neblogai pažįstu. Kitaip tariant: aš žinau, ką ir apie ką rašau.
O recruiter’io aš nepažįstu ir su juo nesu dirbęs. Dažnai net su juo gyvai nesu susitikęs. Tad ką aš galėčiau parašyti rekomendacijoje?

  • Nežino pagrindinių terminų (senior/junior).

Kitas įdomus punktas IT specialybėms. Įsivaizduokite, kad Jums siūlo dirbti lėktuvo pilotu žmogus, kuris nežino, kuo skiriasi lėktuvas nuo laivo. Manote, perdedu? Deja, deja…
“O pozicija senior?” - kažkada paklausiau recruiter’io. “O kaip Jūs įsivaizduojate senior poziciją?”. Kaip ir logiškai skamba atsakymas, tik, deja, iš laiško konteksto supratau, kad žmogus visiškai nesuprato mano klausimo.
Išvada: aš suprantu, kad gali būti sudėtinga suprasti ką šneka visokie IT žmonės (nes mes dažnai nusišnekam ir šnekam tik sau suprantama kalba). O bet tačiau tik deja kai man paskambina koks recruiter’is tikrai norisi, kad jis bent jau apytiksliai suprastų apie ką aš šneku, ko klausui ir kas mane domina. Tikrai reikėtų nepagailėti šiek tiek laiko ir susirinkti bent jau pagrindinius Jūsų ieškomos specialybės specialistų naudojamus terminus (lengviausias būdas: “pasigauti” kokį vieną ir išklausinėti”).
P.S. Bent jau IT srityje: junior yra jaunesnysis programuotojas (jis programuoti moka, tačiau jam patikimos paprastesnės, ne tokios sudėtingos užduotys ir jį kas nors prižiūri). Senior - vyr. programuotojas, kuris priima rimtus, strateginius sprendimus, skirsto užduotis kitiems ir pan. Tik kartais tas pareigybių atskyrimas būna šiek tiek dirbtinis ir ne visada atitinka ką kas tiksliai dirba :)

  • Gal galite rekomenduoti ką nors kitą?

Maždaug tokia frazė atsiduria kai kurių recruiter’ių elektroninių laiškų pabaigoje kai mandagiai padėkoji už pasiūlymą ir jo atsisakai.
Jeigu man siūlomas darbas nepatiko (per maža alga/neįdomus/nepatinka įmonė ir pan.) tai kodėl aš tokį darbą turėčiau rekomenduoti savo draugui? Maždaug: “Žinai, turiu darbo pasiūlymą. Man jis per prastas, bet gal tau tiks?” :-D Sutikit: absurdas.
Jeigu man atsiųs gerą darbo pasiūlymą (ir aš jo atsisakysiu) tai aš ir neprašomas tą naują pasiūlymą persiųsiu draugui. Raginti tikrai nėra prasmės.

  • Skambinimo laikas ir lietuvių kalba.

Atrodo juokinga, bet tai yra svarbu. Kaip bebūtų gaila, ne visi recuiter’iai supranta, kad skambinti 21h vakare jau yra šiek tiek per vėlu norint paklausti “Ar priėmėte darbo pasiūlymą?” (esu sulaukęs tokių skambučių). Tai mažų mažiausiai nemandagu.
Panašus atvejis buvo toks. Mano draugas pietauja. Jam skambina. Recruiter’is. “Ar galite kalbėti?”. “Dabar ne”. “Čia greitai, tai daug neužims”. Ir tas “nedaug” truko 5 minutes. Įsivaizduokime: tu bendrauji su recuiter’iu telefonu, o čia šalia vaikšto tavo kolegos, viršininkai ir t.t. ir pan. Moralas: ne visi supranta, jog kartais kalbėtis telefonu apie darbinius pokyčius ne visad gaunasi.
Lietuvių kalba. Kodėl išskyriau šį punktą? Dėl vienos labai paprastos priežasties. Gaila, bet ne visi recruiter’iai moka bendrauti ne SVEPLAI ir pamiršta, kad lietuvių kalboje yra tokių papildomų raidžių kaip: ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž. Manote, perdedu? Deja, deja…
Prieš kelias savaites elektroniniu paštu bendravau su recruiter’iu, kuriam, deja, nelabai pavyksta parašyti kelių sakinių be gramatinių klaidų (vis kažkaip raidės pasimesdavo arba, kaip tik, įsiterpdavo) :) Rimtai. Įsivaizduokite: ką galima galvoti apie firmą, kurios vienintelis atstovas (kurį iki šiol pažįstu) nelabai sugeba bendrauti taisyklinga lietuvių kalba? :)

  • Nemanykite, kad Jūsų pasiūlymas vienintelis.

Keistokas punktas. O bet tačiau tik deja jame yra tiesos. Pvz. mano kolega ieškojosi darbo. Tad jis apėjo keletą programuotojų firmų, praėjo pokalbius ir gavo skirtingus darbo pasiūlymus. Kitaip tariant: darbo pasirinkimas nebuvo iš vienos vienintelės firmos.
Kaip bebūtų (ne)gaila ne visi darbuotojai turi po vieną darbo pasiūlymą. Yra kas turi ir po kelis vienu metu ir tiesiog renkasi kuris pasiūlymas yra geresnis.
Kas kvailiausia, yra manančių, kad jeigu jau tau siūlo dalyvauti atrankose tai jie tokie vieni vieninteliai ir TIKRAI nėra daugiau vietų/firmų į kurias tu gali pats kreiptis ir pabandyti susirasti darbą.
Apibendrinant: kaip firmos renkasi sau darbuotojus taip ir darbuotojai renkasi firmas. Tai abipusis ryšys. To nereikėtų pamiršti :)

  • Tas pats skelbimas keliems žmonėms su universaliomis frazėmis.

Labai pralinksmina, kai tu sėdi prie kompiuterio darbe ir gauni “konfidencialų, tik Jums skirtą darbo pasiūlymą” ir, kaip tyčia, tavo kolega sėdintis prie kito kompiuterio irgi gauna tą patį “konfidencialų, tik Jums skirtą darbo pasiūlymą”. Aišku, tik jame būna pakeistas vardas žmogaus, į kurį kreipiamasi.
Žodžiu, paskaitai tokį skelbimą su “profesinio tobulėjimo ir saviraiškos galimybėmis”, “galimybėmis realizuoti savo idėjas” bei “įdomiu ir kūrybingu darbu”... Ir? Pagalvoji, kad skelbime pakeitus kelis žodžius tą patį skelbimą galėtum patalpinti ieškodamas bet kokios specialybės specialistų. Skelbimas “neužkabina” nors tu ką...

  • Etiketas.

Visus viršutinius punktus praleidote “pro ausis”? Ir teisingai padarėte. Kad ir ką skaitėte mano rašliavose - galite viską pamiršti. Nes šis punktas - svarbiausias!
Nereikia, kad recruiter’is žinotų, kuo skiriasi Java 7 nuo Java 8. Nereikia, kad jis atidžiai skaitytų Jūsų CV ir tikrintų Jūsų visas įmanomas buvusias darbovietes. Gali nesakyti nei įmonės pavadinimo, nei siūlomo atlyginimo, nei kokie darbo įmonėje bonus’ai ar kokios įmonėje naudojamos technologijos. Tai visai nesvarbu! Esmė: etiketas ir mandagus bendravimas su būsimu kolega.
Konkretus pavyzdys. Gaunu laišką elektroniniu paštu, kuriame labai žinomos IT įmonės biuro administratorė (kažkur skaičiau, jog negalima vartoti termino “sekretorė”) rašo man, jog jų firma ieško IT architekto. Peržiūrėjau tą pasiūlymą - reikalavimų santykis su mano patirtimi - kaip atstumas iki Mėnulio. Žodžiu, neatitinku niekaip. Bet ne tame esmė.
Esmė: žmogus nežino, ką dirba tas IT architektas (supratau iš laiškų turinio), tačiau ji žino, kad tai kažkas su programavimu ir kad jų firma tokio ieško ir ji nori man pasiūlyti kandidatuoti pas juos. Visi laiškai buvo labai mandagūs ir taisyklingi (su visomis lietuviškomis raidėmis ir t.t. ir pan.). Ir ne tik. Įmonės darbuotoja laiškuose aiškiai parašė, kad jinai negali atsakyti į mano techninius klausimus tačiau jinai galėtų duoti kontaktus žmogaus iš tos pačios firmos, kuris galėtų atsakyti į mano klausimus. Valio!
Nesijautė jokio žvelgimo iš aukšto į potencialų darbuotoją, nesijautė jokio vaizdavimo, kad jinai viską žino ir viską lemia. Tiesiog mandagus ir paprastas bendravimas. Va taip :)
Žodžiu, buvau maloniai nustebintas. Apibendrinant: kai labai nori, gali prisikviesti į darbo pokalbius žmonių net ir dirbant tiesiogiai ar netiesiogiai su IT nesusijusį darbą. Tereikia labai norėti. Ir nereikės skųstis, kad niekaip nerandama darbuotojų.

P.S. Bus ir trečia, paskutinė, šio rašinių ciklo dalis :)

Komentarai

Kas dėl "Siūlo dirbti toje pačioje įmonėje, kurioje kolega dirbo."

Tai būna kad siūlo dirbti toje pačioje kur jau dabar dirbi :) Taip buvo ir man ir kolegoms, nors Linkedin'as ir iš karto rodo kur dirbi :)

"Gal galite rekomenduoti ką nors kitą?"

Šiaip tai čia yra gilesnė mintis. Jie čia iš esmės prašo už juos dirbti jų darbą. Tu jiems surandi kandidatą, už kurį, sėkmingai praėjus bandomajam laikotarpiui, recruiteriui bus sumokėta.

Geriausias "vaistas" nuo tokių pasiūlymų - klausimas kokio dydžio "referral fee" yra siūlomas. Iš praktikos galiu pasakyti, kad tai bus 0LTL jeigu apie tai neužsimenama iš karto prie užklausos. O jeigu nesiūlys bent 4-ženklės sumos - gali drąsiai išvadinti dykaduoniais ir varyti šalin .)

Cialis Y Diabetes Propecia Ferritina <a href=http://cialibuy.com>cialis 5mg</a> Strep Treatment With Amoxicillin

Komentuoti