Jūs esate

How to open a bank account in the UK?

I have just arrived to the United Kingdom and I wanted to open a bank account here. Well, it's not that easy. You need a passport and a proof of address.
Passport is not a problem (surprise surprise). Although proof of address is a bit of a problem, if you have just arrived to the UK. Proof of address is some sort of legal requirement - banks need to know where you live. As a proof of address the following documents would do:

  • Bank statement (preferably - UK bank). Although wait... You want to open a bank account because you don't have it...
  • Utility bills (for water or electricity).
  • Bill from you local council.

Some banks accept a tenancy agreement, some banks accept a letter from JobCentre Plus. So, it's worth to visit a couple of banks and simply ask what documents they accept.

HSBC UK bank accepts a letter from your employer which must be on official firm's form and should have your name, position, yearly salary, address where you live. And be signed by someone.

Komentarai

Ta prasme aš niekada negalvojau, kad bus taip sunku atsidaryti banko sąskaitą Anglijoj. Atvykus peripetijų nežinojau, žinojau kad reikia sąskaitos ir insurance nr. Girdėjau, kad yra didelės eilės gauti IN, bet aš jį gavau po dviejų savaičių Anglijoje, o banko sąskaitą gal po gero mėnesio. Banko darbuotojai atrodo tik pasišaipyt iš manęs norėjo (HSBC), nes pas juos lankiausi kokius 10x su vis kitom problemom. Tai to reikia, tai ano, paskui to laiško, būtinai pašto kodo kur gyveni...nu suprantu, jie nori apsisaugoti ir neduoti bet kam tų sąskaitų. Bet tai atvykus į kitą šalį tiesiog kėlė stresą, nes pinigus už darbą gaudavau į giminės sąskaitą...žodžiu jei ruošiatės dirbti UK, žinokt, kad nėra ten taip lengva, kaip Lietuvoj atsidaryti banko sąskaitą :)

Komentuoti