Jūs esate

Kodėl tam tikros prekių rūšys apmokestinamos akcizu?

Akcizas – netiesioginis mokestis, kuriuo apmokestinamos prekės.
Wikipedia O čia aš: http://www.ernestas.info/?p=159 Kartą man kilo įdomus klausimas: kodėl būtent cukrus yra apmokestintas akcizo mokesčiu? Kodėl ne pienas ar duona? O atsakymas labai paprastas. Jis susijęs su elastinga ir neelastinga paklausa (elastinga paklausa - kai pasikeitus prekės kaina, jos paklausa atitinkamai padidėja/sumažėja (pvz. pabrangus prekei, paklausa sumažėja ir atvirkščiai); neelastinga - kai prekės paklausa nepriklauso nuo prekės kainos). Bėda ta, kad cukraus paklausa nėra elastinga. Kitaip tariant - Jūs ir aš arbatą gersime su cukrumi kad ir kiek jis kainuotų. 2, 3, 4 LTL... Tas pats ir su alkoholiu (jei nusiperkaite vieną butelį alaus per mėnesį, vistiek jį pirksite), automobilių degalais (reikės važiuoti - važiuosite), tabakas (jei rūkote - ir toliau rūkysite). Tad akcizų pakeitimas neelastingos paklausos prekėms gali būti puikus biudžeto pajamų šaltinis. Tik, deja, praktikoje kartais atsitinka taip, kad žmonės paprasčiausiai nuvažiuoja į kaimynines valstybes, kur akcizas yra mažesnis ;)

Komentarai

Na bet duona taip pat kaip valgęs taip valgau, kad ir kokia jos kaina :)

O kaip apskaičiuojamas elastingumo laipsnis? Juk jei alus pabrinks iki 100lt už skardinę tikrai jo nepirksiu :)

Geras pastebėjimas ;) Tik su maisto produktais yra (labai dažnai) išimtis. Jiems taikomi mažesni PVM tarifai - duona yra būtina. Čia ne cukrus ar alkoholis :)
Elastingumo koeficientas gyvena čia: http://lt.wikipedia.org/wiki/Paklausos_elastingumo_koeficientas
Dėl alaus: tai iki tiek niekas nebrangins :) Bet to ir nereikia: kai alaus ar cukraus nuperkami dideli kiekiai, pridėjus vieną kitą centą prie kainos (akcizo) pokytis yra labai žymus :)

Man cukrus gana elastingas. Kažkada žiemą baigėsi namie cukrus, pradėjau gert arbatą be jo, iki šiol tokią tebegeriu :) (ai, čia truputį į pievas nuėjau, bet ką padarysi)

:D Tai nieko ;D
Įprotis pasidarė arbatą be cukraus gerti :P Aš tai visad su cukrumi :]

"Tad akcizų pakeitimas neelastingos paklausos prekėms gali būti puikus biudžeto pajamų šaltinis." gal gali atsakyti kodėl? nes didesnę mokesčio dalį apmoka vartotojas?

Nes tokias prekes žmonės perka vistiek, kad ir kiek jos kainuotų. O kadangi prekė kainuos daugiau, tai daugiau mokesčių eis į biudžetą. :)
P.S. Kadangi paklausa neelastinga (t.y. (beveik) nekinta keičiantis prekių kainai), žmonės vistiek pirks, pavyzdžiui: cigaretes, alkoholį, cukrų ir t.t.

ačiū labai už atsakymą :)

Prašom :)

Komentuoti