Ar Pridėtinės vertės mokestis (PVM) įtakoja vartojimą?

Submitted by Ernestas Kardzys on Mon, 06/29/2009 - 19:21
Tekstas
Lietuvoje (vėl) kartą šnekame apie Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) keitimą. Metų pradžioje PVM buvo padidintas iki 19 proc., dabar norima jį padidinti iki 21 proc. Tad, kas yra Pridėtinės vertės mokestis (PVM)? Paprastai šnekant, tai yra mokestis, kuris sumokamas vartotojo už tai, kad jis/ji perka prekes ar paslaugas. Tad dėl to šis mokestis kartais yra vadinamas vartotojo mokesčiu. Suprantama, dėl šio mokesčio/antkainio prekės ir paslaugos šiek tiek pabrangsta. Na, bet apie tai esu kažkada rašęs. Ši žinutė yra apie kitą PVM aspektą. Lietuvos viešojoje erdvėje perskaičiau įdomią citatą, kad "pridėtinės vertės mokestis neįtakoja vartojimo". Hm... Pasidarė įdomu, kaip čia taip yra. Pamąstykime kartu. Jeigu prekė kainuoja 100 litų (kitaip tariant - 119 proc. prekės kainos, kurią sudaro 84,03 LTL už prekę ir 15,97 LTL - PVM), tad PVM pakėlus iki 21 proc., ta pati prekė jau kainuos 101,68 LTL (t.y. 84,03 LTL už prekę ir 17,65 LTL - PVM). Tad, prekės galutinė kaina padidėjo 1,68 LTL. Taigi, už tą pačią prekę teks sumokėti daugiau. Dabar kitas klausimas (vėlgi pamąstymui): kas sumokės tuos papildomus 1,68 LTL. Turime du variantus:
    Vartotojas. Kitaip tariant - asmuo, kuris perka prekę. Tad, jisai turės išleisti daugiau pinigų prekėms ir/arba paslaugos, iš ko seka, kad jam liks mažiau pinigų. Tad, jis negalės nusipirkti daugiau prekių/paslaugų ir privalės taupyti. Išvada: PVM (iš vartotojo pusės) įtakoja vartojimą - vartotojas mažiau perka/vartoja, nes turi mažiau pinigų.
    Gamintojas. Kitaip tariant - asmuo (juridinis, fizinis etc.), kuris parduoda prekę/paslaugą. Tai pasireikš tuo, kad šis asmuo turės kažkur taupyti (pvz. sumažinti atlyginimus darbuotojams, sumažinti išlaidas kanceliarinėms prekėms etc.). Išvada: PVM (iš gamintojo pusės) įtakoja vartojimą - gamintojas mažiau perka/vartoja, nes turi mažiau pinigų.
Taigi, apsvarsčius viską - palieku spręsti skaitytojams, ar PVM įtakoja vartojimą. :)